Niebanalny świecznik z brzozy, butelek, kamieni, puszek

Świece mają to do siebie, że są ozdobą samą w sobie. Współczesny „rynek woskowy” jest tak bogaty, że trudno o coś naprawdę oryginalnego. Jedynie w galeriach rękodzieła można znaleźć perełkę lub na przeróżnych portalach, wpisując hasło „diy” lub „do it yourself”. Jednak skoro ktoś inny potrafi samodzielnie wykonać ładne rzeczy, to dlaczego nie spróbować zrobić czegoś własnego i zarazem pięknego we własnym zakresie? Gotowych wkładów jest mnóstwo wystarczy wykonać świecznik. Bardzo popularny jest ostatnio świecznik z brzozy.

Aby go wykonać niezbędna będzie część pnia brzozy. Jeśli nie dysponujemy takim drzewem, można zapytać w tartaku lub chociażby u sąsiadów. Pomysłów na drewniany świecznik jest bez liku. Potrzeba tylko trochę czasu, odrobina umiejętności, a także narzędzia. Bowiem w brzozie należy wyciąć otwór na świeczkę. Dodatkowo, jeśli to ma być głęboki świecznik, potrzebne będą otwory po bokach. Nie każdy jest w stanie wykroić serduszko czy chociażby kółko z boku. Dlatego można poprzestać na otworze na wkład. Wierzch zdobimy dowolnie, minimalistycznie lub na bogato, jak kto woli.

Bardzo stylowy i niezwykle oryginalny jest świecznik z butelki, np. po winie. Moda, kiedy wkładało się pionową świeczkę do szyjki butelki po winie, już dawno minęła, chociaż ten pomysł jest nadal realizowany w wielu miejscach. Obecnie najbardziej pożądane są świeczniki z „pociętych butelek”. Np. butelka bez dna, butelka bez szyjki, butelka przecięta wzdłuż lub stopiona butelka. W warunkach domowych jest to niemożliwe do zrobienia. W swoim zakresie możemy postarać się umieścić w butelce niewielką świeczkę, a jej wierzch dowolnie przyozdobić. Kolejna ogólnie dostępną rzeczą są kamienie, w nich również można wykonać otwór na świeczkę. Prostszym sposobem będzie ułożenie kamieni w formie okręgu jedno na drugim, budując otoczkę dla świeczki. Tak powstały świecznik z kamieni może zostać jeszcze dodatkowo przystrojony, np. suszonymi roślinami lub gałązką.

Ile puszek przewija się przez mieszkanie wie każdy, kto choć raz na jakiś czas zagląda do kuchni. Są one świetną bazą na niepowtarzalny świecznik. Można wykorzystać np. puszkę po tuńczyku i w podobny sposób w jaki powstaje oryginalna doniczka, wykonać podstawkę na świeczkę. Do brzegów puszki należy ściśle przypiąć spinacze. Wierzch można także czymś udekorować. Inne świeczniki z puszek powstają poprzez zdobienie wierzchu oraz wykrawanie wzorów.