Kreatywne dekoracje z recyklingu

Portale oraz sklepy z rękodziełem powstają jak grzyby po deszczu. Każdy chce się pochwalić tym, co stworzył, ale także chce na tym zarobić. Doceniamy cudzą pracę oraz chęć posiadania niepowtarzalnych i oryginalnych dekoracji w domu, dlatego chętnie odwiedzamy takie stoiska. Warto jednak zainspirować sie niektórymi pomysłami i stworzyć samemu coś dla siebie. Szczególnie, że wraz z rzeczami „zrób to sam”, nastała chwalebna moda na recykling. Należy więc przeszukać dom i odnaleźć niepotrzebne rzeczy, z których możemy wykonać niebywałe przedmioty i nadać starym, niepotrzebnym nowe życie. Kreatywne dekoracje z recyklingu to np. wazon z kartonów po napojach, lampa z butelek czy półka z butelek PET.

Aby wykonać wazon z kartonów po napojach, wystarczą trzy pudełka po sokach lub po mleku. Zaczynamy od odcięcia górnej części opakowania tak, aby można było swobodnie umieścić w nim kwiaty. Następnie taśmą dwustronną łączymy ze sobą boki kartonów. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, a po wysuszeniu pomalowanie wierzchu farbami akrylowymi do ścian. Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, możemy rozpocząć nakładanie farby kontrastowej dla uzyskania pożądanego wzoru. Następnie po dwóch stronach wazonu robimy otwory zwykłym dziurkaczem i umieszczamy sznurek, na którym powiesimy wazon. Gdy jest już wszystko gotowe, wlewamy do środka wodę i umieszczamy kwiaty. Tak przygotowany wazon z kartonów możemy zawiesić w dowolnym miejscu w domu lub na werandzie.

Skoro można wykorzystać kartony po napojach, to dlaczego nie butelki? Lampa z plastikowych butelek będzie się prezentowała z pewnością bardzo oryginalnie. Do wykonania niebieskiego wiszącego abażura przydadzą się butelki po niegazowanej wodzie mineralnej, a konkretnie ich spód. Każdą z butelek (około 80 sztuk) pozbawiamy dolnej części. Tak powstałe elementy składowe lampy łączymy ze sobą po bokach drobnym drucikiem jubilerskim. Ma powstać z tego walec, który zostanie umieszczony na sztywnej obręczy. Taki klosz z butelek możemy powiesić np. w kuchni. Plastikowe butelki to bardzo praktyczne tworzywo, można wykonać z nich bardzo wiele różnych abażurów.

Pozostając w temacie opakowań po napojach, warto przyjrzeć się bardzo oryginalnemu projektowi, jakim jest półka z butelek pet. Jest to świetny pomysł na praktyczną, a do tego ekologiczną dekoracje pokoju dziecka. Tym razem także przyda nam się dolna część butelki, ale odcięta w połowie. Można przygotować 9 sztuk. Należy pomalować je na różne kolory, a następnie ściśle przykleić do ściany. Jest to świetny schowek na telefon czy drobne bibeloty.